15- Opamplı Alçak Geçiren Filtre Devresinin Tasarım Alanında Grafiğinin Oluşturulması (Frekans Responsu-Bgf)

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme bilgi ve becerisini kazanmak.

BAĞLANTI ŞEMASI :

temrin-15
1.
Şekil’deki verilen devreyi kurunuz.İŞLEM BASAMAKLARI:

2.Gadgets araç çubuğunda bulunan ( Generator ) butonuna tıklayınız. Açılan sinyal çeşitleri arasından SINE sinyalini seçiniz. SINE sinyalinin devre bağlantısını yapınız.

3.( Instant edit mode) Düzenleme moduna giriniz. SINE üzerine sol tıklayınız. İsmini Vg olarak değiştiriniz. Amplitude değerini 10V ve Frekansını 1MHz olarak ayarlayınız.

4.Çıkışta bulunan çıkış probunu ise Gadgets araç çubuğunda bulunan  (Voltage Probe) düğmesi ile oluşturunuz. Düzenleme moduna giriniz ve ismini Vo olarak değiştiriniz.

5.Gadgets araç çubuğu üzerinde bulunan  ( Simulation Graph ) düğmesine tıklayınız. Açılan malzeme kutusundan  FREQUENCY grafik çeşidini seçiniz.

6.Fare imlecini tasarım alanına götürünüz. Grafiği oluşturmayı düşündüğünüz yere sol tıklayınız ve sol tuşa basılı tutarak bir dikdörtgen oluşturunuz. Bitiş noktasına geldiğinizde sol tuşu bırakınız. İçi boş olan bir grafik elemanı tasarım alanınızda oluşacaktır.

7.GraphAdd Trace seçeneklerini çalıştırınız. Açılan Add Phasor Trace penceresinden Probe 1 aşağıya açılır kutudan Vg’yi seçiniz ve OK butonuna basınız.

8.Tekrar GraphAdd Trace seçeneklerini çalıştırınız. Yine Probe 1 aşağıya açılır kutudan Vo’yu seçiniz ve OK butonuna basınız.

9.Grafiğin sinyalleri göstermesi için GraphSimulate Graph seçeneklerini çalıştırınız. Bu grafikte de frekans responsu görülmez.

10.Frekans Responsunu görebilmek için Graph Edit Graph seçeneklerini çalıştırınız. Gerekli düzenlemeleri yapınız. OK butonuna basarak işleminizi onaylayınız.

11.Graph Simulate Graph seçeneklerini çalıştırınız. Böylece frekans responsu grafiğini oluşturmuş oldunuz.

12.GraphFrequency Response seçeneklerini çalıştırarak grafiği zoomlayınız. Pencerenin altındaki araç düğmelerini kullanarak grafiğin görüntüsünü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI:

1.Devrenin malzeme listesini cıkarınız?

2.Devrenin çalışmasını anlatınız?

 

İndir “15-Opamplı Alçak Geçiren Filtre Devresinin Tasarım Alanında Grafiğinin Oluşturulması” temrin-15.pdf – 33 defa indirildi – 172 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*