17- Bağlantı Terminali Uygulaması (Tam Çıkarıcı Devre)

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme bilgi ve becerisini kazanmak.

BAĞLANTI ŞEMASI :

temrin-17

İŞLEM BASAMAKLARI:

1.Kütüphaneden AND, NOT, OR, 74HC86, LOGIGPROBE ve LOGICSTATE elemanlarını çağırınız.

2.Gadgets araç çubuğunda bulunan  (Inter-sheet) terminal araç düğmesine basınız ve malzeme kutusuna gelen terminal uçlarından DEFULT’u seçiniz.

3.Şekil’deki devreyi devreyi kurunuz ( terminal uçlarının devreye bağlantısı iki pinin birbirine bağlantısı gibidir.).

4.(Instant edit mode ) düzenleme moduna geçiniz. Tasarım alanında en üstteki Logigstate üzerine sol tıklayınız. Açılan düzenleme penceresinden Component Reference yazısının yanındaki alana A yazınız. OK butonuna basarak yaptığınız işlemi onaylayınız. Böylece Logigstate’yi A olarak adlandırınız. Aynı yöntemle diğer lojik girişleri B ve C olarak adlandırınız.

5.Lojik probun üzerine sol tıklayınız. Açılan düzenleme penceresinde Component Reference yazısının yanındaki alana BO, Component Value yazısının yanındaki alana ‘‘Borç Çıkışı’’ yazınız. OK butonuna basarak yaptığınız işlemi onaylayınız. Aynı yöntemle diğer probun sembolünü D, değerini fark olarak isimlendiriniz.

6.Düzenleme modundayken ismi A olan logicstate çıkışına bağlı bulunan giriş terminalinin üzerine farenin sol tuşuyla tıklayınız.  Açılan Edit Terminal Label penceresinde bulunan String kutusuna TA yazınız. Böylece terminalinizi isimlendirmiş oldunuz. Aynı yöntemi kullanarak diğer terminalleri de isimlendiriniz. (Aralarında bağlantı olan terminallere aynı isimleri vermelisiniz.)

7.Yine düzenleme modundayken TA isminin üzerine sol tıklayınız. Açılan Edit Terminal Label penceresi üzerinde bulunan Style butonuna sol tıklayınız. Açılan pencereden Fallow Global? seçeneğinin onayını kaldırınız. Height kutusu aktif hale gelecektir. Bu kutudan yazının yüksekliğini 0.2in olarak ayarlayınız.

8.Devrenizi çalıştırınız.

9.Devrenin girişlerine Tablo’da verilen lojik durumları sırasıyla uygulayınız. Devrenin lojik çıkışlarını gözlemleyiniz.

10.Bağlantı terminalleri kopmlex devrelerde elemanlar arası bağlantıyı oluşturmak için kullanılır. Devrenin daha sade görünmesini sağlar.

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI:

1.Devrenin malzeme listesini cıkarınız?

2.Devrenin çalışmasını anlatınız?

İndir “17-Bağlantı Terminali Uygulaması (Tam Çıkarıcı Devre)” temrin-17.pdf – 25 defa indirildi – 188 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*