19- Sembol Oluşturma-1

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme ve baskı devre çizebilme bilgi ve becerisini kazanmak.

        BAĞLANTI ŞEMASI :

                                    temrin-19

İŞLEM BASAMAKLARI:

1-Yeni bir dizayn dosyası oluşturunuz.

2-Yeni oluşturulacak olan parçanın pin numaralarının karışıklığa neden olmaması için, yeni parça oluştururken çizim katı olarak malzemelerin yerleştirildiği “Compenent Side” parça yüzeyi seçilir(üstten görünüş). Şayet lehim yüzeyini “Solder Side” seçerek bu yüzeyde parçayı oluşturmaya başlarsak pinleri ters olarak yapmamız gerekir. Bu noktaya çok dikkat ediniz.

 

Çizim katını (yüzeyini) seçme                   “2D Graphics “ araç çubuğu

 

3-“2D Graphics” araç çubuğu üzerinde bulunan çizgi düğmesine basınız ve şekil A’da verilen şekli oluşturunuz.

 

4-“2D Graphics” araç çubuğu üzerinde bulunan yay düğmesine basınız ve Şekil B’de verilen şekil haline getiriniz.

5-Düğmesine basınız ve kullanıcı kütüphanesinde listelenen pad’lerden S-60-25 pad’ini seçerek Şekil C’de gösterildiği gibi 1 nolu pin yerine yerleştiriniz.

6-Düğmesine basınız ve kullanıcı kütüphanesinde listelenen pad’lerden C-60-30 pad’ini seçerek Şekil D ve E’de gösterildiği gibi sıra ile yerleştiriniz.

7-Düğmesine basınız ve parçanın ismini yazıp (LM741 veya 555),   düğmesini kullanarak sola 90 derece döndürünüz. Şekil E’de gösterildiği gibi yerleştiriniz.

 

8-Şekil E’yi uyguladıysanız parça oluşturulmuş demektir. Şimdi bu parçaya bir isim vererek kütüphaneye yerleştirme işlemini yapınız.

 

 

9-Şekil E’ de görülen parçanızı, fare sağ tuşunu kullanarak blok içerisine alınız ve aşağıdaki şekilde görülen şekli elde ediniz. Menü çubuğundan “Library- Make Package” komutunu tıklayarak aşağıdaki menüyü elde ediniz.

 

 

İndir “19. Sembol oluşturma-1” temrin-19.pdf – 31 defa indirildi – 205 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*