20- Sembol oluşturma-2

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme ve baskı devre çizebilme bilgi ve becerisini kazanmak.

        BAĞLANTI ŞEMASI :

           temrin-201

İŞLEM BASAMAKLARI:

1-Kütüphaneye, eklediğiniz parçayı, tasarım alanına çağırınız.

2- Araç çubuğu üzerinde bulunan (Package placement and editing – komponent çağırma ve düzenleme) düğmesine basınız.

3-Şekil’de görüldüğü gibi kullanıcı kütüphanesi kısmının başlığı “PACKAGE” olmaktadır ve içerisinde de herhangi bir parça bulunmamaktadır. “PACKAGE” başlığının sol tarafında bulunan parça çağırma düğmesi olan “P”düğmesine basınız.

temrin-20

Kullanıcı kütüphanesi                     Parçanın kullanıcı kütüphanesine çağrılmış hali  

4-Karşınıza gelen Şekil’deki “Pick Packages” parça çağırma penceresinin “Libraries” bölümünden  “USERPKG” kütüphanesini seçiniz. Şekilden de göreceğiniz gibi “Object” bölümünde ise bizim oluşturduğumuz ve adına da “555 ve  LM 741 “ dediğimiz parça listelenmektedir.

temrin-202

5-Bu pencereden “ LM741”  ve “555” parçalarının üzerine sırasıyla fare imleci ile çift tıklayınız. Daha sonra bu pencereyi kapatınız ve kullanıcı kütüphanesi kısmını inceleyiniz. Parça kullanıcı kütüphanesi kısmına çağrılmıştır.

6-Şimdi de kullanıcı kütüphanesinden listelenen parçanızı tasarım alanına taşıyınız ve inceleyiniz. Parçanın çizim alanındaki durumu Şekil.F’de görülmektedir. Dikkat ettiyseniz ARES programı parçanın pimlerini otomatik olarak (parçayı oluştururken pin’leri yerleştirdiğimiz sıraya bağlı olarak) aşağıdaki şekil’de numaralandırılmıştır (parçayı seçiniz, taşıyınız, kopyalayınız, siliniz, ters görüntüsünü elde ediniz vb. gibi işlemleri yapınız. Göreceksiniz ki; oluşturduğunuz parçaların Ares programının diğer parçalarından hiç bir farkı yoktur).

 

İndir “20. Sembol oluşturma-2” temrin-20.pdf – 35 defa indirildi – 249 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*