21- Elemanlarin otomatik yerleştirilmesi

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme ve baskı devre çizebilme bilgi ve becerisini kazanmak.

        BAĞLANTI ŞEMASI :

       temrin-211           temrin-21      temrin-212

                                                                                                       

İŞLEM BASAMAKLARI:

1-Yukarıda şekil’de verilen devreyi ISIS programını kullanarak oluşturunuz.

2-ISIS programı menü çubuğu üzerinde bulunan  “Tools – Netlist to ARES” seçeneklerini çalıştırınız. Bu seçeneklerin çalıştırılması ile devrenin “Netlist” dosyası hazırlanmakta, yani otomatik PCB çizimi için hazır hale getirilmektedir. (Bu işlem basamağından sonraki işlem basamaklarının tamamı ARES programında uygulanacaktır).

3-Karşınıza ARES programı gelmekte ve ISIS programında oluşturduğunuz devrede kullanılan elemanların PCB kılıf sembol isimleri kullanıcı kütüphanesinde bulunmaktadır.

4-Kullanıcı kütüphanesinde listelenen PCB kılıf isimlerini incelediğinizde, ISIS programında oluşturduğunuz devrede kullandığımız elemanların sembol isimleri ile aynı olduğunu göreceksiniz. Bu durum çok önemli olmakla birlikte, bu parçaları çizim alanına yerleştirirken faydalı olacaktır.

5-Yukarıdaki şekil’te gösterildiği gibi parçaları çizim alanına taşıyınız. Bu işlemi yaparken kullanıcı kütüphanesinde istediğiniz parça sembolünü seçerek,  fare imlecini çizim alanında yerleştirmek istediğiniz yere götürerek sol tıklamanız yeterli olacaktır. Ya da ikinci bir yöntem; ISIS programından   “Netlist to ARES”   seçeneğini çalıştırıp, ARES programına geçtiğinizde, fare imlecini çizim alanına götürüp devamlı sol tıklama yaparak, parçaları birer birer çizim alanına yerleştirebilirsiniz.

6-Parçaları çizim alanına düzenli ya da rastgele yerleştirdikten sonra, döndürme araç düğmelerini kullanarak ve parçaları taşıyarak düzenleyiniz. Bu düzenleme işleminden sonra baskılı devre otomatik çizim için hazır hale gelmiştir.

7-ARES programı menü çubuğu üzerinde bulunan “Tools – Auto Router…” seçeneklerini çalıştırınız. Karşınıza otomatik çizim penceresi gelecektir.

temrin-213

8-Ekrana gelen menüde gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra “Begin Routing” tuşuna basarak otomatik olarak çizim yapılmış olur.

İndir “21. Elemanlarin otomatik yerleştirilmesi” temrin-21.pdf – 40 defa indirildi – 199 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*