22- Bir pcb şemanin, netlist oluşturularak çizilmesi

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme ve baskı devre çizebilme bilgi ve becerisini kazanmak.

      temrin-221

 İŞLEM BASAMAKLARI:

1-BRIDGE 1, CAP35M, CAP90, D-09-F-R, DIL08, DIL18, DO7, RES40, TO3P Şeklin’de isimleri verilen elemanları kullanıcı kütüphanesine çağırınız.

2-Bu parçaları Şekil’de gösterildiği gibi çizim alanına yerleştiriniz.

3-Elemanlar arası netlist bağlantılarının oluşturulmaya başlanması için,  verilen araç çubuğu üzerinde bulunan”(Rastnest mode) düğmesine basınız.

4-Fare imlecini “D-09-M-R” parçasının 3 nolu pin ‘i üzerine getiriniz. Fare imleci 3 nolu pin üzerinde iken, durum çubuğunda verilen mesajı inceleyiniz. Şekil’de görülen mesajda; 3 nolu pin hakkında bilgiler verilmektedir. Pin-3  : 3 nolu pin, Net – <NONE> : net yoktur (net tanımlanmamış) Style – S-70-30  : padin sitili ;(square) kare, dış çap 70, iç çap 30

5-Fare imleci “D-09-M-R” parçasının 3 nolu pin’i üzerinde iken fare imleci ucunda “x” işareti oluşunca sol tıklayınız. Daha sonra fare imlecini “DIODE25” parçasının “anod” u üzerine götürünüz ve “x” işareti oluşunca sol tıklayınız. Bu işlemi yapmakla ilk net işleminizi ve ilk rastnest bağlantınızı yapmış bulunmaktasınız. Fare imlecini tekrar “D-09-M-R” parçasının 3 nolu pin’i üzerine getiriniz ve durum çubuğunu inceleyiniz, göreceksiniz ki verilen “Net” bilgisi değişmiştir. Şekil’de görüldüğü gibi, “Net – <NONE>” bilgisi yerine “Net -%00000” bilgisi gelmiştir. Artık bu pinin bir bağlantısı vardır ve ismi de “Net – %00000” dir.

temrin-22

6-Şekil ’ de verilen net bağlantılarını yapınız

7-Net bağlantılarının tamamı yapıldıktan sonra, m (Enter or modify rastnest connections) düğmesi aktif iken; kullanıcı kütüphanesi kısmında, yapılan bütün netlerin isimleri listelenir. Bu durum şekil’de gösterilmektedir.

8-Menü çubuğundan “Tools – Auto Router…” seçeneklerini çalıştırınız. “OK” düğmesine basınız. Baskı devre otomatik olarak çizimli olur.

NOT:Otomatik çizim yaparken sadece üst yüzeye veya sadece alt yüzeye çizim yaptırmak için öncelikle desigin rule manager komutu çalıştırılır. Ekrana gelen menuden net classes seçilerek üst yüzeyemi, alt yüzeyemi, karışıkmı olcağına karar verip gerekli ayarlamaları yaparız.

İndir “22. Bir pcb şemanin, netlist oluşturularak çizilmesi” temrin-22.pdf – 34 defa indirildi – 238 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*