28- Subcircuit Uygulaması (Entegre Devrenin Oluşturulması)

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme bilgi ve becerisini kazanmak.

BAĞLANTI ŞEMASI :

        DEVREMİZ                                                                     ENTEGRENİN DIŞI

 

temrin-28

 

İŞLEM BASAMAKLARI:

1.Boş bir tasarım alanı açınız.

2.Main Modes araç çubuğunda bulunan  ( Subcircuit) düğmesine tıklayınız.

3.Fare imlecini tasarım alanında subcircuit oluşturmak istediğiniz yere götürünüz.

4.Sol tuşa basılı tutunuz ve fare imlecini sürükleyerek bir kare oluşturunuz

5.Subcircuit kutusu oluşturulduktan UNNAMED CHİLD SHEET isimli bir tasarım alanı daha oluşur. Bu tasarım alanı ana tasarım alanına bağlı olan bir alt tasarım alanıdır ve bu tasarım alanında subcircuit kutusunun içinde bulunacak olan devre oluşturulur. Bu tasarım alanının içi boştur. Bu tasarım alanını incelemek için Design- Goto Sheet seçeneklerini çalıştırınız. Karşınıza bir pencere gelecektir. Fare imlecini UNNAMED CHİLD SHEET üzerine götürünüz ve OK butonuna basınız. Böylece UNNAMED CHİLD SHEET tasarım alanı açılacaktır.

6.Ana tasarım alanına geri dönmek için Design–Exit to Parent seçeneklerini çalıştırınız.

7.Ana tasarım alanında bulunan Subcircuit’ isim vermek için düzenleme modundayken fare imleciyle Subcircuit’in üzerine geliniz ve sol tıklayınız. Edit Subcircuit penceresi açılacaktır. Name kutusuna EX-OR, Circuit kutusuna ÖZEL VEYA yazınız. Ok butonuna basınız. Böylece Subcircuit’ı isimlendirmiş oldunuz.

8.Alt tasarım alanının adı da EX-OR olarak değişir. Alt tasarım alanına geçmek için Design Goto Sheet seçeneklerini çalıştırınız. Karşınıza gelen pencereden fare imleciyle EX-OR alt tasarım alanına geliniz ve OK butonuna basınız.

9.Açılan alt tasarım alanı boş olacaktır. Bu tasarım alanı üzerine . Subcircuit olarak oluşturmak istediğiniz devre çizilir.

10.Şekil’deki devreyi çiziniz.

11.Gadgets araç çubuğu üzerinde bulunana  (Inter-sheet Terminal) araç düğmesine basınız ve malzeme kutusuna gelen terminal uçlarından INPUT terminalini seçiniz.

12.Tasarım alanında bulunan devrenizin giriş uçlarına sol tıklayınız. Terminaller devrenizin giriş uçlarına eklenecektir.

13.Malzeme kutusundan OUTPUT terminalini seçiniz. Devrenizin çıkışına bu terminali ekleyiniz.

14.Düzenleme modundayken devrenizin giriş ve çıkış uçlarını isimlendiriniz

15.Subcircuit oluşturacağınız devreyi tamamlamış oldunuz

16.Şimdi ana tasarım alanına dönünüz.

17.Main Modes araç çubuğunda bulunan   (Subcircuit )  araç düğmesine basınız. Açılan portlardan INPUT portunu seçiniz. Fare imlecini tasarım alanında bulunan Subcircuit’ın sol üste yakın kenarına götürünüz ve bir kere sol tıklayınız. Giriş terminali Subcircuit’a bağlanmış olacaktır. Şekil’deki gibi giriş terminallerini yerleştiriniz.

18.Bu defa OUTPUT portunu seçiniz ve Şekil’de görüldüğü gibi Subcircuit’ın çıkışına yerleştiriniz.

19.Düzenleme moduna geçiniz ve portları isimlendiriniz. Portlara vereceğiniz isimler alt tasarım alanında oluşturduğunuz devrenin giriş ve çıkış terminallerine vereceğiniz isimlerle aynı olmalıdır.

20.Şekil’deki devreyi kurunuz.

21.Devrenizi çalıştırınız. Devrenizin çalışması alt tasarım alanında oluşturduğunuz devrenin çalışmasıyla aynı olmalıdır (ÖZEL VEYA olarak çalışmalıdır.).

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI:

1.Devrenin malzeme listesini cıkarınız?

2.Devrenin çalışmasını anlatınız?

 

İndir “28-Subcircuit Uygulaması (Entegre Devrenin Oluşturulması)” temrin-28.pdf – 30 defa indirildi – 190 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*