6- Çizim (tasarim- çalişma ) alanina track (yol) çizilmesi

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme bilgi ve becerisini kazanmak.             

İŞLEM BASAMAKLARI:

1-Tasarım araç çubuğunda  bulunan Track yerleştirme ve düzenleme düğmesine basınız.              Kullanıcı kütüphanesi kısmına baktığınızda tasarım alanında kullanabileceğiniz “Traces”  yani track’lar aşağıdaki şekildeki gibi listelenir.

temrin-61

2-Durum çubuğunun sol tarafında bulunan ve aşağıdaki şekildeki gösterilen kutu aracılığı ile çizim yapılacak kat(yüzey) seçilir. Şu an en uygun kat “Bottom Copper”(alt bakır yüzey) katıdır.

temrin-62

3- Fare imlecini istenilen track’ın üzerine götürünüz ve sol tuş ile iki kere tıklayınız. Bunu yapmanızın nedeni istediğimiz track’ın özelliklerini görmek içindir. T60 track’ın üzerine çift tıkladığınızda aşağıdaki şekilde verilen pencereler karşınıza gelecek ve bu track’ın genişliğini göreceksiniz. Bu pencerelerdeki bilgilerden de anlaşılacağı gibi, Şekil’de gösterilen “Traces” bölümünden T60 track’ı seçiniz. (seçtikten sonra bu track’ın üzeri mavi bar ile kaplanacaktır.) İmleci tasarım alanı üzerine götürünüz.

 

a-T60 track’ı  60 th

b-T90 track’ı 90 th

c-Her bir track ismi aynı zamanda genişliği göstermektedir.(1 inch =1000 th ve 1 inch =2.54 cm)

 

temrin-63

 

4-Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi çizimi yapınız.

temrin-64

İndir “6. Çizim (tasarim- çalişma ) alanina track (yol) çizilmesi” temrin-6.pdf – 22 defa indirildi – 208 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*