7- Çizim alanina bir çok bölümden oluşan track çizilmesi

AMAÇ:

Proteus proğramında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme bilgi ve becerisini kazanmak.

temrin-7

        İŞLEM BASAMAKLARI:

1-File/ New Layout komutunu seçerek yeni bir tasarım sayfası açınız.

2-Çizim yapacağınız yüzeyi “Bottom Copper” yüzeyi olarak seçiniz.

3-Tasarım araç çubuğunda bulunan Track yerleştirme ve düzenleme düğmesine basınız. Kullanıcı kütüphanesi kısmında “Traces” yani listedeki tracklardan T70‘ i seçiniz.

4-İmleci çizim alanına, track’ı çizmeyi düşündüğünüz yerin başlangıç noktasına getiriniz. Farenin sağ tuşuna tıklayıp  imlecin x şeklini aldığını ve başlangıç noktasının işaretlendiğini görünüz. (Şekil  .A)

 

5-İmleci Şekil B‘de görüldüğü gibi çizginin (track) ilk bölümünün bitiş yeri olarak düşündüğünüz yere doğru sürükleyiniz ve bitiş yerine geldiğinizde farenin sol tuşuna basıp bırakınız(sağ tuşa basar bırakırsanız (track) çizimi sonlandırılmış olur). Çizeceğiniz track birçok bölümden oluşacağından çizime devam etmeniz gerekmekte ve bu nedenle sol tuşa basıp bırakmamız çizimin devam etmesini sağlayacaktır. Şekil C’ de ilk bölümün görüntüsü verilmiştir.

6-İmleci Şekil C’de görüldüğü gibi aşağıya sürükleyiniz ve ikinci bölümün bitiş yerine geldiğinizde yine sol tuşa basıp bırakınız. Şekil D’de ikinci bölüm görülmektedir.

7-İmleci Şekil D’de gösterildiği sağa doğru sürükleyiniz ve üçüncü segmentin bitiş yerine geldiğinizde Şekil E’de gösterildiği gibi önce sol tuşa, sonra da sağ tuşa basıp bırakınız.

8-Şekil F’ de gösterildiği gibi 70 th genişliğinde bir track “Bottom Copper” yüzeyine çizilmiş oldu.

 

İndir “7. Çizim alanina bir çok bölümden oluşan track çizilmesi” temrin-7.pdf – 21 defa indirildi – 173 KB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*