1- Tasarım Alanına Eleman Cağırma Ve Devre Oluşturma

AMAÇ:

Proteus programında, çalışma alanına eleman çağırabilme, devre çizebilme, similasyon yapabilme bilgi ve becerisini kazanmak.
BAĞLANTI ŞEMASI :

proteustemrin-1

İŞLEM BASAMAKLARI:

A-)TASARIM ALANINA ELEMAN CAĞIRMA:

1.Yeni bir tasarım alanı açınız.

2.Elemanlar kutusunun ( Devices) sol üst kısmında bulunan P butonuna tıklayınız. ( ISIS eleman kütüphanesi olan Pick Devices penceresi açılacaktır.)

3.Açılan pencereden Libraries bölümünden ACTIVE kütüphanesini bulunuz ve fare imleciyle üzerine gelip bir kere sol tıklayınız. Pencerenin alt kısmında bulunan Objects bölümünde bu kütüphane içinde bulunan elemanlar listelenecektir.

4.Bu elemanlardan “Battery” elemanının üzerine geliniz ve farenin sol tuşuyla çift tıklayınız.

5.Bu işlemi yaptıktan sonra ISIS programı ana penceresinde bulunan Devices kutusuna bakınız. Battery elemanı kütüphaneden çağrılmıştır.

6.Aynı kütüphanede bulunan “SWITCH”, “CAPACITOR” elemanlarını çağırınız.

7.Tekrar Libraries bölümünden Device kütüphanesini bulunuz ve bu kütüphaneden  “RES” elemanını çağırınız.

8.Pick Devices penceresini kapatınız.

9.ISIS programı ana penceresinde bulunan Devices kutusunda bulunan Battery elemanının üzerine tıklayarak seçili hale getiriniz. (Seçilen elemanın sembolü tasarım ön görünüş kısmında görünmelidir )

10.Fare imlecini tasarım alanına götürerek herhangi bir yere sol tıkladığınızda Battery elemanı tasarım alanına taşınmış olacaktır.

11.Aynı yöntemi kullanarak diğer elemanları da tasarım alanına taşıyınız.

12.Çağıracağınız elemanın ismini biliyorsanız LibraryPick Device/ Symbol seçeneklerini çalıştırınız. Pick/Replace Library Part penceresi açılacaktır. ‘‘Name or text to search for’’ yazısının altındaki kutuya elemanın ismini yazınız. Mathcs bölümünde, bu elemanın ismi ve hangi kütüphanede olduğu görülür. OK butonuna basarak elemanı malzeme kutusuna çağırabilirsiniz.

B-)TASARIM ALANINDA DEVRE OLUŞTURMA:

1.Fare imlecini tasarım alanında bulunan Battery elemanının üzerine götürünüz ve bir kere sağ tıklayınız. Elemanın rengi kırmızı olacaktır (Böylece tasarım alanındaki elemanı seçili hale getirdiniz.).

2.Eleman seçili hale geldikten sonra, fare imleci yine elemanın üzerinde iken bir defa sol tıklayınız. Farenin sol tuşunu bırakmadan bataryayı devrenizi kurmak istediğiniz yere taşıyınız.

3.Elemanı taşımak istediğiniz yere gelince farenin sol tuşunu bırakınız.

4.İşlemi sonlandırmak için  fare imlecini tasarım alanında boş bir alana götürünüz ve bir kere sağ tıklayınız (Böylece tasarım alanındaki bir elemanı istediğiniz yere taşımış oldunuz.).

5.Aynı yöntemi kullanarak bütün elemanları Şekil’de görüldüğü gibi yerleştiriniz.

6.Elemanlar arası bağlantı yapmak için fare imlecini bağlantı yapmak istediğiniz elemanın pini üzerine götürünüz. Göstergenin ucunda  x işareti oluşunca bir kere sol tuşa tıklayınız ve bırakınız.

7.Bağlantı yapacağınız diğer elemanın pini üzerine gidiniz. Yine x işareti oluşunca bir kere sol tıklayınız ve bırakınız. Böylece iki eleman arasında bağlantı yapmış oldunuz.

8.Play butonuna basarak devrenizi çalıştırınız ( Devre elemanları Default değerindedir).

9.Devrede bulunan anahtarın üzerine farenin sol tuşuyla bir defa tıkladığınızda anahtar konum değiştirecektir.

10.Devredeki akım yollarını görmek ve gerilim hattını renklendirmek için sırasıyla ‘‘SystemSet Animation Options’’ seçeneklerini aktif hale getiriniz. Karşınıza gelen iletişim penceresinden Show Wire Voltage by Colour ile Show Wire Current With Arrows seçeneklerini aktif hale getiriniz.

SORULAR

     1-Proğram komutlarını açıklayınız?

 

İndir “1-Tasarım Alanına Eleman Cağırma Ve Devre Oluşturma” temrin-1.pdf – 31 defa indirildi – 101 KB

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*